Staff Structure

Headmistress : Emma Wood
Deputy Head : Austen Hardwick
Head of Lower School (Years K – 2): Sharon Kybert
Head of Upper School (Years 3 to 6): Sue Baldacci
Bursar: Susan Allison
Financial Controller: Kate Spain
Office Manager and Registrar: Nicky Mason

Classes
There is one class per year group, and the class teacher is responsible for the teaching of, usually, English, mathematics, science, history, geography, RS and PSHE. Specialist subject teaching increases as the children get older. French is taught from Reception. In Year 1, there is specialist teaching in music, art and computing, with specialist PE added from Year 2. From Year 3, German is taught, and in Year 6, linguistics.

Each class has a dedicated Teaching Assistant (TA), and the Reception Class has additional part-time TA support.

Kindergarten
Kindergarten Teacher: Carole Lakha
Kindergarten Teaching Assistant: Shisho Basra

Reception
Class Teacher : Sharon Kybert
Teaching Assistants : Zoe Taylor, Marianne Eggleton (part-time)

Year 1
Class Teacher : Christine Nash
Teaching Assistant : Julie Hilditch

Year 2
Class Teacher : Rachel Lonergan
Teaching Assistant : Anita Ellis

Year 3
Class Teacher : Sara Ansell
Teaching Assistant : Nikky Botley

Year 4
Class Teacher : Rummy Singh
Teaching Assistant : Natasha Kitsell

Year 5
Class Teacher : Amanda Prescott
Teaching Assistant : Mark Dickins

Year 6
Class Teacher : Sue Baldacci
Teaching Assistant : Rosemary Lippard

Co-ordinators
English: Amanda Prescott
Mathematics: Rummy Singh
Modern Languages: Sue Baldacci
Science: Rachel Lonergan
Art: Yvonne Britton
Computing: Rummy Singh
Design & Technology, Geography: Sara Ansell
History: Sara Ansell
Music: Sara Ansell
PSHE: Austen Hardwick
RE: Christine Nash
Sport and PE: Angela Rezki

School Responsibilities

Head of Learning Support : Susan Cochrane
Designated Child Protection Coordinator (DCPC) : Emma Wood
Assistant DCPC : Amanda Prescott
Head of Early Years Foundation Stage (EYFS) : Sharon Kybert
School Nurse : Katie Hickmott
Student Council : Sue Baldacci
Heads of School, Prefects : Sue Baldacci

Support Staff
Bursar : Susan Allison
Financial Controller: Kate Spain
Registrar, Office Manager, PA to Headmistress and Proprietor: Nicky Mason
Site Manager: Les Butler
Receptionist (part-time): Paula Smith
School Nurse: Katie Hickmott
Chef: Sarah Sutherland
Assistant Chef : Katie Sutherland
Lunch Assistant : Joanne Francis
Lunchtime Playground Supervisors : Alison Salter, Samantha Lee,
Before and After School Care Supervisor : Eliza Ciubotariu
After School Care Assistant : Samantha Lee, Rosemary Lippard
Before School Care Assistant : Jaswinda Beila
Minibus Drivers : Chris Mackey (senior driver), Malcolm Collins,
Cleaning Supervisor and Housekeeper : Nikola Krokova

Everything You Need to Know About Permanent Makeup